Rośnie siła funkcji HR w organizacjach

Badanie wybranych wskaźników zarządzania kapitałem ludzkim prowadzone przez Hay Group wykazało, że rośnie siła funkcji HR w organizacjach w kontekście wyzwania, jakie stanowi rosnąca presja na spełnianie roli partnera dla biznesu. Badanie przeprowadzone zostało wśród 54 przedsiębiorstw reprezentujących różne sektory gospodarcze.

„Nawigator HR” to badanie wybranych wskaźników zarządzania kapitałem ludzkim, prowadzone od 2009 przez firmę doradczą Hay Group. Badanie obejmuje 40 wskaźników zarządzania kapitałem ludzkim.

Obszary objęte badaniem:

Wskaźniki ogólne i finansowe: pomiar efektów ekonomicznych osiągniętych przez firmę oraz rozmiarów i efektywności inwestycji w kapitał ludzki.

–  Rekrutacja: analiza efektywności i jakości procesów rekrutacji zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Szkolenia i rozwój: wskaźniki związane z efektywności i skalą realizacji działań szkoleniowych, zarządzaniem talentami i coachingiem.

Fluktuacja i absencja: pomiar zmian w zatrudnieniu, skali dobrowolnych odejść, retencji oraz poziomu absencji.

–  Czas pracy i bezpieczeństwo: wskaźniki dotyczące wykorzystania pracy czasowej, realizacji nadgodzin oraz wypadków.

Rola HR w firmie: informacje dotyczące aktualnych praktyk i rozwiązań stosowanych przez działy HR, a także stojących przed nimi wyzwań. (Problematyka roli działów HR przeanalizowana została m.in. pod kątem: funkcji pełnionej najczęściej przez dział personalny, najwyżej ocenianych praktyk HR,  zastosowania praktyk „Most Admired Companies, procesów HR uważanych za największe wyzwania na najbliższe 2-3 lata).

Wyniki tegorocznej edycji wskazują, że 59% działów personalnych pełni jeszcze funkcję administratora procesów HR lub działu wsparcia realizującego wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa związane z kapitałem ludzkim. Wiąże się to z odpowiedzialnością za procesy takie jak np. rekrutacja, szkolenia, projektowanie systemu wynagrodzeń czy też rozwój systemów motywacyjnych. Polskie firmy coraz częściej oczekują jednak od działów HR pełnienia coraz bardziej zaawansowanych funkcji. 29% działów personalnych pełni rolę Strategicznego Partnera dla Biznesu, natomiast 14% działów przypisywana jest rola Agenta Zmiany.

Z każdym rokiem możemy obserwować postępującą ewolucję funkcji działów HR w polskich firmach. Początkowo postrzegane wyłącznie jako wsparcie administracyjne, coraz częściej stają się partnerem biznesowym organizacji. Jako partner dla Zarządów działy personalne nie tylko współtworzą strategię firmy, ale także wskazują sposoby optymalnego wykorzystania potencjału pracowników i całej organizacji. komentuje Mirosława Kowalczuk – Survey Manager. – Dlatego też podstawową funkcją działów HR jest obecnie wsparcie kadry menedżerskiej w realizacji celów biznesowych poprzez stworzenie efektywnie działających systemów ZZL. Jak wynika z tegorocznego badania znakomita większość badanych przedsiębiorstw zadeklarowała, że przynajmniej jeden pracownik działu HR pełni funkcję HR Business Partner – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Kluczowe wnioski z badania:

–  W tegorocznej edycji zanotowaliśmy wzrost wskaźnika kosztów na jednego zatrudnionego o ponad 10% w stosunku do roku 2010. Wskaźnik ten utrzymuje się jednak na niższym poziomie niż w 2009 – czyli z końcówki okresu prosperity. Biorąc jednak pod uwagę niższy niż w poprzedniej edycji poziom wskaźnika udziału kosztów zasobów ludzkich w kosztach ogółem oraz nieznacznie niższy niż w poprzedniej edycji poziom wskaźnika działu kosztów wynagrodzeń w całkowitych kosztach operacyjnych, można powiedzieć, że wzrost kosztów na jednego zatrudnionego spowodowały koszty niezwiązane z inwestycjami w zasoby ludzkie.

– Ożywienie na rynku pracy znalazło swoje odzwierciedlenie w poziomie wskaźników związanych z obszarem rekrutacji. W porównaniu z poprzednią edycją badania zaobserwowano wzrost wykorzystania usług agencji rekrutacyjnych oraz pracy tymczasowej. Najwyższe wartości wskaźnika odnotowano w sektorze centrów usług wspólnych oraz sprzedaży detalicznej w związku z dużą rotacją pracowników w tych branżach. Warto również zwrócić uwagę na skrócenie średniego czasu niezbędnego na zrekrutowanie pracownika.

Wskaźnik dynamiki zatrudnienia, który w poprzedniej edycji badania był poniżej 100% dla wszystkich sektorów w tegorocznej edycji osiągnął już wartość dla rynku ogólnego 101%. Najwyższy procentowo przyrost zatrudnienia odnotowały centra usług wspólnych – blisko 10% oraz banki – prawie 4%. Analogicznie jak w latach poprzednich najwyższy poziom wskaźnika dobrowolnych odejść odnotowaliśmy w branży sprzedaży detalicznej, a czterokrotnie niższy w branży sprzedażowej oraz produkcyjnej.

– Podobnie jak w poprzedniej edycji wśród badanych organizacji występuje zróżnicowanie poszczególnych wskaźników w zależności od branży i koniunktury gospodarczej. Poziom wskaźnika zrealizowanych nadgodzin osiągnął najwyższe wartości w sektorze produkcyjnym, podczas gdy w zeszłorocznym badaniu była to branża FMCG.

–  Ponad dwukrotnie wzrósł także poziom wskaźnika wykorzystania pracy czasowej. Z tej formy korzystała co druga firma biorąca udział w tegorocznym badaniu.

– Analizując wskaźniki związane ze szkoleniami i rozwojem pracowników znajdujemy potwierdzenie „odblokowania” projektów w organizacjach. W tegorocznym badaniu odnotowaliśmy wzrost wskaźnika liczby godzin szkoleniowych na uczestnika w każdym sektorze. Do tego wyniku przyczyniła się niewątpliwie dwukrotnie wyższa średnia liczba godzin szkoleniowych wewnętrznych na pracownika.

– Z roku rok rośnie odsetek firm prowadzących szkolenia z wykorzystaniem e-learningu. Podczas gdy dwa lata temu tę formę szkolenia wykorzystywała co trzecia firma, w tym roku już blisko dwie trzecie firm przeprowadza szkolenia z wykorzystaniem elektronicznych platform.

– Ponad połowa firm organizuje programy zarządzania talentami. Liderem w takich programach jest branża sprzedażowa.


Źródło: Hay Group

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0