Niemcy atrakcyjne dla emigracji według 92% Polaków

1 maja nastąpiło otwarcie rynku pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Z badań serwisu pracy Praca.pl wynika, że dla  92% Polaków nasi zachodni sąsiedzi są atrakcyjnym krajem wyjazdu zarobkowego. Czy możliwość legalnej pracy w Niemczech zmieniła zdanie Polaków na temat emigracji zarobkowej? Które kraje są obecnie najważniejsze dla Polaków na emigracyjnej mapie świata?


Ponad połowa  (55,14%) z ponad 13 tys. zapytanych przez Praca.pl w ankiecie kandydatów do pracy uważa, że niemieckie landy to atrakcyjny kierunek wyjazdu za chlebem. 1/3 badanych (36, 8%) zauważa jednak, że ważna dla potencjalnego emigranta jest znajomość języka niemieckiego.Kto ma szanse na pracę w Niemczech?

Nie tylko robotnicy

Na niemieckim rynku pracy poszukiwani i cenieni są polscy robotnicy wykwalifikowani – murarze, ślusarze, cieśle, zbrojarze, mechanicy. Takie osoby mają szanse na zarobki w okolicach 1,7 -2 tys. Euro brutto miesięcznie. Nie są to jednak jedyne oferty pracy dostępne dla Polaków.

„Oferty pracy zarówno od agencji pracy, jak i niemieckich pracodawców, które publikujemy w serwisie Praca.pl nie dotyczą jedynie robotników wykwalifikowanych. Poszukiwani są również informatycy – głównie programiści, inżynierowie – szczególnie budowlani i specjaliści w zakresie logistyki. Sporo ofert pracy pojawia się również dla personelu medycznego” – wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk, prezes portalu Praca.pl. „Rynek niemiecki od kilku lat boryka się z problemem obsadzenia technicznych stanowisk specjalistycznych – dla osób z takim profilem wykształcenia pracy będzie sporo i to nie tylko w Niemczech, ale również w Szwajcarii”  – dodaje Kirejczyk.


Kto ma szanse na pracę w Niemczech?

Czy dla każdego inżyniera lub pielęgniarki wyjazd do Niemiec daje pewność zatrudnienia? Ponad 1/3 ankietowanych przez Praca.pl użytkowników uważa, że nasi zachodni sąsiedzi są atrakcyjnym miejscem pracy tylko dla tych, którzy znają język niemiecki. „To prawda” – podkreśla Aneta Szczygieł. „Pracodawcy w Niemczech oczekują od pracowników umiejętności komunikowania się w języku niemieckim. W zasadzie jedynie w pracy sezonowej oraz przy  nisko wykwalifikowanych stanowiskach robotniczych bariera językowa nie będzie dużym problemem. Te zaś stanowiska nie są już aż tak bardzo atrakcyjne dla polskiego pracownika, choć pensje nadal są wyższe niż w Polsce”.Emigracyjna mapa świata według Polaków

Portal Praca.pl zapytał Polaków również o to, które kraje obecnie wydają się im najbardziej atrakcyjne w kontekście wyjazdu do pracy. Z ankiety wynika, że układ sił na emigracyjnej mapie świata nieco się zmienił. Spośród wielu krajów, do których emigrujemy, najbardziej atrakcyjni są obecnie właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Na pytanie jaki jest najbardziej atrakcyjny kraj do pracy dla Polaka, co piąty ankietowany odpowiedział, że krajem tym są  Niemcy. Wielka Brytania – kraj, który do niedawna cieszył się największym powodzeniem – znalazła się dopiero na drugim miejscu, z wynikiem 18,39%. Najlepszą trójkę zamyka nieco chłodna Norwegia (14,34%). W pierwszej piątce znalazły się też Holandia (7%) i Szwecja (4,82%).


USA i Irlandia już nie tak lukratywne

A jakie kraje są według Polaków najmniej interesujące w zakresie emigracji zarobkowej? Mniej niż 1% wskazań za atrakcyjnością kraju otrzymały Kanada (0,75%) oraz Belgia (0,99%). Za daleko nam też do Australii. Mniej niż 2 osoby na 100 uważają, że najbardziej atrakcyjne kraje dla Polaków to Austria, Włochy, Francja, Dania i Hiszpania. Nie szczególnie cenimy też emigrację do USA – ten kraj jest wartościowy pod kątem miejsc pracy zaledwie dla 2,24% ankietowanych.


„Bez zdziwienia zaobserwowaliśmy zniechęcenie emigracją do Irlandii. Za krajem tym opowiedziało się zaledwie niespełna 4% ankietowanych” – podkreśla Michał Filipkiewicz z Praca.pl. Obecnie Irlandia nie cieszy się takim powodzeniem jak dawniej, ale po wynikach ankiety można spodziewać się, że część potencjalnych emigrantów zarobkowych z Polski zamiast zielonych wzgórz Irlandii wybierze przemysłowe rejony Niemiec.


Czy czeka nas kolejny drenaż mózgów i siły roboczej – tym razem do Niemiec?

Eksperci rynku pracy zastanawiają się od kilku miesięcy, czy Polacy entuzjastycznie otworzą się na nowe możliwości emigracji, czy też na rynku pracy niewiele się zmieni. Mimo, iż Niemcy postrzegane są jako atrakcyjny dla Polaków kraj, to eksperci Praca.pl nie spodziewają się ogromnych fal emigracji. „Aby otrzymać dobrą pracę u naszych zachodnich sąsiadów konieczna jest znajomość języka. A jest ona nadal sporo niższa niż znajomość angielskiego.” – wyjaśnia Aneta Szczygieł. „Oczywiście prawdopodobnie wzrośnie zainteresowanie nauką niemieckiego, a część obecnych studentów już w trakcie studiów zacznie przygotowywać się do przyszłej emigracji, ale z podobną falą emigracji jaką widzieliśmy po wejściu do Unii raczej się teraz nie spotkamy. – dodaje Michał Filipkiewicz.


A co ze Szwajcarią i Austrią?

1 maja otworzył się rynek pracy nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii i Szwajcarii – czy te kraje kuszą Polaków? Z ankiety Praca.pl wynika, że Austria nie jest szczególnie silnie ceniona przez osoby poszukujące pracy – zaledwie niewiele ponad 1% użytkowników serwisu rekrutacyjnego uznało Austrię za najbardziej atrakcyjny emigracyjnie kraj. Słabym zainteresowaniem cieszy się też Szwajcaria. Jak wyjaśnia Aneta Szczygieł – „W przypadku Szwajcarii zwrócić uwagę trzeba na to, że nie jest to kraj należący do Unii Europejskiej. 1 maja zyskaliśmy możliwość pracy w Szwajcarii na takich samych warunkach jak pozostali obywatele Unii – czyli bez limitów miejsc pracy i ze znacznie łatwiejszym, zautomatyzowanym otrzymywaniem pozwolenia na pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że pozwolenie na pracę w Szwajcarii nadal nas obowiązuje i znacznie bezpieczniej jest najpierw znaleźć pracodawcę, a dopiero później emigrować do Szwajcarii” – dodaje ekspert rynku pracy.

Warto jednak zauważyć wzrost ofert pracy z kraju Helwetów w serwisach rekrutacyjnych – są to  oferty kierowane najczęściej do specjalistów IT. Nieco miejsc pracy pojawi się również w sezonie wakacyjnym oraz zimowym, kiedy to Szwajcaria staje się atrakcyjnym turystycznie rejonem.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0