Powołanie a praca, czyli planowanie kariery w zgodzie z własnym potencjałem

Pierwsze wahanie pojawia się zwykle w chwili podejmowania decyzji o wyborze studiów. Czy lepiej wybrać takie, których tematyka bezwzględnie nas porywa czy też takie, po których ukończeniu istnieje największe prawdopodobieństwo znalezienia dobrej pracy?. Szczęśliwi Ci, których wybór łączy w sobie obie te cechy. To jednak nie koniec.

 

W życiu zawodowym takich decyzji podejmujemy coraz więcej. Zastanawiamy się np. , czy przyjąć samodzielne stanowisko w dobrze rokującej firmie z interesującej nas branży wiedząc, że stanowisko to wyklucza możliwość zarządzania zespołem i jednocześnie czując, że do kierowania ludźmi jesteśmy wprost stworzeni. Lub odnosimy sukcesy pracując jako handlowiec, lecz skrycie marzymy, aby w pracy skupić się tylko na działaniach marketingowych, które nas wprost fascynują. Są tacy, którzy stawiają wszystko na jedną kartę i choć z trudem po prostu zaczynają od nowa. Czasami jednak rozsądek nie pozwala od razu na tak radykalny krok. Najlepsze wyjście to znaleźć złoty środek. Przeczytaj, co możesz zrobić, aby każdego dnia z uśmiechem budzić się do pracy, która nie zawsze jest do końca zgodna z naszymi marzeniami i jednocześnie nie rezygnować ze swoich zawodowych pasji.

 

Stop niezadowoleniu

Jak mówi pewne stare powiedzenie: „Jeżeli na coś narzekasz, zmień to, lub po prostu przestań narzekać”. Wydaje Ci się, że Twoja praca to tylko żmudne, odtwórcze zajęcie i już nigdy nie zaczniesz robić tego, o czym kiedyś marzyłeś? Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, jaki charakter będzie miało Twoje życie zawodowe  i jak wykorzystasz Twój czas. Boisz się radykalnych zmian?. Oto kilka podpowiedzi, jak zmieniać swoje życie w kilku etapach.

1)   Zastanów się, co dobrego wynosisz z obecnej pracy. Uwierz, że każda, nawet najbardziej żmudna praca może wiązać się z pewnymi profitami. Jeżeli coś jest dla nas trudne, to znaczy, że dzięki temu możemy nabyć nowe kompetencje. Pracujesz w handlu i masz tzw. „trudnych klientów”?. Być może pozwoli Ci to stać się bardziej cierpliwym oraz wypracować nowe, własne sposoby komunikacji z ludźmi. Niewykluczone, iż to, czego nauczysz się teraz, przyda Ci się kiedyś w realizacji marzeń.

2)   Rozpoznawaj swoje talenty. Wydaje Ci się, że jesteś w czymś dobry, lecz brak Ci pewności?. Nie wahaj się poświęcać czasu i pieniędzy na identyfikację drzemiącego w Tobie potencjału. Wykorzystaj w tym celu możliwości, jakie daje Twoja firma lub skorzystaj z pomocy profesjonalistów, doradców zawodowych. Być może okaże się, że najlepiej spełniasz się w roli przywódcy zespołu lub wolisz wypełniać zadania wymagające skrupulatności i dokładności. Niektóre kompetencje mogą się zmieniać w ciągu życia, warto więc pozostawać na bieżąco z tym, co w nas drzemie. Identyfikacja i rozwój talentów może przynieść duże korzyści Twojej firmie, natomiast dla Ciebie wiąże się z osiągnięciem satysfakcji zawodowej.

3)   Nie zaniedbuj swoich zainteresowań. Nawet jeżeli Twoje obecne obowiązki zawodowe zajmują Ci większą część czasu, postaraj się znaleźć chociażby niewielką jego ilość na pogłębianie wiedzy z interesujących Cię obszarów. Czytaj prasę lub literaturę branżową, bądź na bieżąco z nowościami. Pozwoli Ci to na pewien komfort pozostawania w kontakcie z Twoimi zainteresowaniami, a także z pewnością przyda się, jeżeli w przyszłości będziesz chciał uczynić swoje zainteresowania głównym obszarem życia zawodowego.

4)   Mów głośno o swoich celach. Nie ukrywaj ich zwłaszcza przed swoimi przełożonymi. Posiadasz dobrą znajomość języka obcego, lecz na swoim stanowisku nie masz możliwości wykorzystywania tej kompetencji? Być może w pewnym momencie w Twojej firmie pojawi się sytuacja, w której będziesz mógł pełnić rolę tłumacza. Jeżeli Twój przełożony będzie znał Twoje cele i kluczowe kompetencje, istnieje szansa, że postanowi wykorzystać je dla dobra organizacji, co Tobie natomiast pozwoli na rozwój talentów.

5)   Pamiętaj o planowaniu. Ludzie, którzy odnieśli sukces zawodowy są zgodni co do tego, że właściwe planowanie to połowa zwycięstwa. Ogólny cel to za mało. Nawet jeżeli to, o czym marzysz wydaje Ci się bardzo wielkie w porównaniu z Twoimi obecnymi siłami i zasobami, zaplanuj nawet bardzo małe kroki, które przybliżą Ci realizację celu. Nie rezygnuj nawet wówczas, jeżeli uważasz siebie za osobę niecierpliwą. Zaufaj sobie i pomimo wszelkich trudności  nie rezygnuj nawet z najbardziej nieprawdopodobnych marzeń.

6)   Nawiązuj i utrzymuj kontakty. Wiele osób już dawno przekonało się, jak wiele korzyści, zarówno zawodowych, jak i osobistych, może przynieść bogata sieć kontaktów. Jeżeli planujesz w przyszłości dużą zmianę w swoim życiu zawodowym, w tym również zmianę branży, utrzymywanie kontaktów z ludźmi związanymi z daną dziedziną, pozwoli Ci być na bieżąco z najnowszymi trendami. Ponadto, kiedy już zdecydujesz się na zmianę, bogata sieć znajomości może sprawić, iż ktoś poleci Cię na interesujące dla Ciebie stanowisko. Nie od dzisiaj wiadomo, iż polecenia znajomych są jedną ze skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia.

 

Czas na zmianę.

Istnieją osoby gotowe w jednej chwili zrezygnować z dotychczasowego zajęcia i zacząć dokonywać radykalnych zmian w swoim życiu zawodowym. Taka taktyka nie każdemu może się jednak opłacać, a różne istotne czynniki (np. finansowe) mogą budzić wiele obaw przed postawieniem wszystkiego na jedną kartę. Nie oznacza to jednak, że należy w ogóle z owej zmiany rezygnować. Oto kilka wskazówek, jak dokonywać zmian w nieco mniejszych, lecz jednocześnie skutecznych krokach:

  • Określ, czego potrzebujesz, aby zrealizować swój cel. Napisz na kartce wszystkie kompetencje i umiejętności, które są niezbędne w pracy na Twoim wymarzonym stanowisku. Warto tutaj porozmawiać z osobami, które mają już doświadczenia w tego typu branży lub na danym stanowisku. Następnie określ, które z warunków spełniasz obecnie. Zastanów się nad każdą kompetencją i umiejętnością, której jeszcze nie posiadasz. Co możesz zrobić, aby ją nabyć? Jakie środki będą Ci do tego potrzebne? W jakim czasie jesteś w stanie to zrobić? W tym przypadku planowanie ma również bardzo duże znaczenie. Postaraj się uwzględnić swoje możliwości czasowe i inne okoliczności tak, aby przyjęty przez Ciebie plan był realny.
  • Daj coś od siebie. Głównym „ale”, które pojawia się w myślach osób noszących się z zamiarem zmiany branży jest fakt, iż w danej dziedzinie nie mają jeszcze doświadczenia. Większość ludzi ma ograniczone możliwości, aby cały swój czas poświęcić pracy wolontarystycznej. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób możemy pokazać swoje umiejętności na zewnątrz. Czasem wystarczy kilka bezpłatnie zrealizowanych projektów oraz uzyskane na tej podstawie referencje, aby znacznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie etatu.
  • Określ moment zmiany. Ważne jest określenie, który moment będzie najlepszy na wprowadzenie ważnych zmian. Postaraj się wziąć pod uwagę różne czynniki np. finansowe, przygotowanie kompetencyjne do objęcia danego stanowiska. Nie poddawaj się presji i naciskom ze strony otoczenia: tylko od Ciebie zależy, kiedy nadejdzie moment na zmianę. Sytuacja ta powinna wynikać z Twojej wewnętrznej chęci a nie wiązać się ze zwiększonym stresem.

 

I najważniejsze: pamiętaj, że tylko Ty masz w swoich rękach narzędzie pozwalające zmieniać Twój świat. Popatrz z góry na wszystkie swoje obawy i z odwagą zrób pierwszy ważny krok.

Źródło: DNAjob

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0