EURO 2012 – specjaliści branży budowlanej poszukiwani

budowlańcy2012Przygotowania do Euro 2012 cieszą specjalistów i menedżerów branży budowlanej – jako jedni z niewielu grup zawodowych nie muszą obawiać się kryzysu i mogą przebierać w ofertach pracy. Jednak dla pracodawców pozyskanie najbardziej utalentowanych stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze niedawno fachowcy dróg czy mostów musieli zmienić specjalizację lub poszukać lepszej pracy za granicą. Co zatem trzeba zrobić dziś by pozyskać najlepszych?

W ostatnich tygodniach możemy zaobserwować prawdziwy boom, jeśli chodzi o ilość ogłoszeń w branży budowlanej” mówi Robert Skok, Senior Consultant w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej Antal International. „To chyba obecnie jedna z niewielu dziedzin, w której zapotrzebowanie na pracowników jest tak wyraźnie zauważalne”. Powodem takiej sytuacji są przygotowania infrastruktury do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, które odbywać się będą na terenie Polski. Nasz kraj stał się europejskim centrum budowy, tu buduje się setki kilometrów dróg i autostrad. Widać to wyraźnie po coraz większej ilości powracających osób z zagranicy, ale też wzmożonej aktywności korporacji budowlanych z całego świata.

Najbardziej poszukiwanymi specjalistami są osoby, posiadające wykształcenie i doświadczenie w obszarach obsługi kontraktów związanych z budową dróg, mostów, autostrad i kolei oraz projektami dotyczącymi ochrony środowiska (sieci wodociągowych, oczyszczalni ścieków, elektrowni wiatrowych).


Budownictwo

 

Jednak największym problemem związanym z rekrutacją ekspertów rynku budowlanego jest brak kandydatów posiadających odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.Przez lata bardzo dynamicznie rozwijała się działalność deweloperska, pracy dla typowych drogowców było niewiele dlatego byli oni zmuszeni wybrać inną specjalizację jak budownictwo kubaturowe (mieszkania, biurowce)” wyjaśnia Robert Skok. Z drugiej strony osoby, które chciały kontynuować karierę i realizować swoje ambicje zmuszone były wyjechać zagranicę. Dodatkowym utrudnieniem dla pracodawców w znalezieniu odpowiednich kandydatów jest także ich poziom znajomości języków obcych (przede wszystkim wśród menedżerów). Większość firm zaangażowanych w pracę przy Euro 2012 to organizacje z kapitałem zagranicznym, dlatego znajomość przynajmniej jednego języka obcego (zazwyczaj angielskiego) jest obowiązkowa.

Pracownicy, którzy posiadają stosowne uprawnienia i doświadczenie są na wagę złota i mimo kryzysu nie muszą się martwić o pracę, gdyż zarówno pracodawcy jak i headhunterzy intensywnie zachęcają ich coraz to ciekawszymi ofertami pracy i kuszą wysokimi wynagrodzeniami. Kandydaci mogą wybrać dogodną dla siebie lokalizację, a także pracodawcę.

Jak zatem firmy budowlane i biura projektowe mogą pozyskać specjalistów i menedżerów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem? „Wygląda na to, że wręcz skazani są oni na poszukiwania bezpośrednie u konkurencji i pozyskiwanie kandydatów z rynków zachodnich”– konkluduje Robert Skok. „Firmy wprowadzają także systemy premiowania swoich pracowników za polecenie odpowiedniej osoby a także coraz intensywniej interesują się usługami executive search, czyli wyszukiwaniem specjalistów i menedżerów przez agencje rekrutacyjne i headhunterskie”.


 

AntalAntal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 49 oddziałów w 27 państwach. Firma zajmuje się rekrutacją pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie min. obszarach: bankowość i ubezpieczenia, finanse i księgowość, inżynieria, energetyka, przemysł i produkcja, prawo, handel, logistyka i transport, sprzedaż, marketing, farmacja, nieruchomości i budownictwo, IT i telekomunikacja. Międzynarodowe kontakty, dostęp do rekrutacyjnego know-how oraz nowoczesnych narzędzi przy dostosowaniu ich do rynku lokalnego jest specyfiką firmy Antal International.

 


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0