Ochrona przeciwpożarowa po poprawkach

fireNawet firma, która zatrudnia wyłącznie niepełnosprawnych lub młodocianych, będzie musiała wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów.

Taką poprawkę do nowelizacji kodeksu pracy z 7 maja 2009 r. przyjęli wczoraj senatorowie. Każdy pracodawca będzie więc musiał wyznaczać pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów i ewakuację oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Po wejściu w życie noweli osoba odpowiedzialna za zwalczanie pożarów nie będzie musiała legitymować się ukończonym kursem na inspektora ochrony przeciwpożarowej. Obecnie, od 18 stycznia, muszą mieć takie uprawnienie (koszt kursu dla pracownika to około 1,2 tys. zł).  W praktyce już teraz nie muszą zatrudniać inspektorów, bo Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że do uchwalenia nowelizacji k.p. nie będzie sprawdzać, czy spełniają ten wymóg.

Senat przegłosował wczoraj także nowelizację kodeksu pracy z 22 maja tego roku, która przewiduje m. in., że pracodawca będzie obowiązany niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu oraz inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.

Poprawki zostaną przedłożone do podpisu prezydentowi i jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń wejdą w życie już w lipcu.

Więcej o zmianach czytaj na stronach Gazety Prawnej

Źródło: GazetaPrawna.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0