Wideoprezentacja jako alternatywa dla listu motywacyjnego

wideoprezentacja

List motywacyjny to dodatek do życiorysu zawodowego, przygotowywany dla konkretnego Pracodawcy i określonego stanowiska. Można zatem stwierdzić, że stanowi on wizytówkę aplikującego – od jego treści i formy zależy, czy Pracodawca zechce zaprosić Kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, głównym założeniem listu jest przedstawienie motywacji piszącego, ukazanie predyspozycji do pracy na danym stanowisku oraz udowodnienie, że umiejętności Kandydata i jego obecność w firmie przyniosą istotne korzyści.
 
Po co komu list motywacyjny?
 
List motywacyjny, podobnie jak życiorys zawodowy, jest dokumentem wymaganym przez większość Pracodawców i stanowiącym warunek przyjęcia do procesu rekrutacyjnego. Wciąż panuje jednak przekonanie, że dokument ten nie jest na tyle istotny, aby poświęcać mu więcej uwagi. Jaki tego efekt? Nic nieznacząca treść, kopiowana przeważnie z Internetu i w żaden sposób nie nawiązująca do określonego stanowiska. W obecnych czasach kopiowanie wzorów dokumentów aplikacyjnych jest na porządku dziennym. Kandydaci wychodzą z założenia, że listu motywacyjnego nikt nie czyta i nie warto zawracać sobie głowy tworzeniem oryginalnej treści.
 
Nic bardziej mylnego. Mimo, że większą uwagę poświęca się na analizę CV, list motywacyjny również znajduje swoje ważne miejsce w procesie rekrutacyjnym. Prawidłowo napisany jest w stanie potwierdzić nasze kompetencje, a posiadający oryginalną formę – zwiększyć szansę na rozmowę kwalifikacyjną. Powinien zawierać precyzyjną odpowiedź na dane ogłoszenie o pracę i zainteresować czytelnika do tego stopnia, aby ten uwzględnił Kandydata w dalszych etapach rekrutacji. Jak zatem stworzyć oryginalny list motywacyjny? Jak zwrócić na siebie uwagę w procesie rekrutacji? A gdyby tak przedstawić swoje motywacje w formie wideo?
 
Wideoprezentacja – podanie o pracę w formie nagrania
 
Zastosowanie nagrania wideo w procesie rekrutacyjnym z całą pewnością daje lepszy obraz Kandydata i zwiększa jego szanse na rynku pracy. Zamiast autoprezentacji na papierze warto zatem postawić na wideoprezentację. Dlaczego? Dzięki temu nowoczesnemu narzędziu można stworzyć indywidualne nagranie wideo, posiadające personalny charakter i stworzone na potrzeby konkretnego stanowiska. W nagraniu tym Kandydat może w oryginalny sposób umotywować aplikację i przedstawić swoje największe zalety. List motywacyjny w formie wideo można nagrać w zaciszu domowym, co zredukuje również stres i potencjalnie zwiększy szanse Kandydata.
 
Istnieje także możliwość dodania pytań, które mógłby zadać Rekruter. W ten sposób łatwiej zaprezentować swoje doświadczenie zawodowe i udowodnić, że przedstawione kompetencje odpowiadają stanowisku pracy. Następnie nagranie z udzielonymi odpowiedziami Kandydaci wysyłają do Rekrutera. – podpowiada Weronika Sierant, Specjalista ds. Rekrutacji w firmie Smart MBC.
 
 
Taka forma autoprezentacji na pewno zwróci uwagę Rekrutera. To doskonały sposób na zaprezentowanie się Pracodawcy już na etapie selekcji dokumentów aplikacyjnych. To także szansa dla tych Kandydatów, którzy posiadają predyspozycje do pracy, jednak nie w pełni spełniają kryteria merytoryczne. W przypadku wyłącznej analizy CV Pracodawca może stracić szansę pozyskania odpowiedniego dla swojej firmy pracownika.
 
 
Autorka: Sandra Kluza
Specjalista ds. Marketingu, Smart MBC

 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0