Popraw swoje umiejętności koncentracji i skupienia

library-488681_1280
 
Umiejętności koncentracji oraz skupienia się na wykonywaniu danej czynności są niezwykle potrzebne w czasach, kiedy na każdym kroku jesteśmy rozpraszani przez bodźce zewnętrzne – social media, maile, dyskusje ze współpracownikami lub rozmowy telefoniczne. Wiąże się to z wydłużeniem czasu pracy, zwiększoną liczbą nadgodzin oraz pogorszeniem nastroju i samopoczucia.
 
Co możemy zrobić oprócz dobrego zorganizowania swojego czasu i pracy nad doskonaleniem tych cech? Przede wszystkim, należy zacząć od właściwego i zbilansowanego żywienia, które będzie pomagać nam w podnoszeniu naszej wydajności. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, które możesz wprowadzić do swojego życia, aby poprawić swoją pamięć oraz umiejętność skupienia uwagi na konkretnym zadaniu.
 
Wprowadź dietę dostosowaną do Twojego trybu pracy
 
Każdy z nas ma określony sposób żywienia. Codziennie jemy przynajmniej 3 posiłki, które w różnym stopniu dostarczają nam składników odżywczych, mineralnych oraz witamin. Nasz wygląd, samopoczucie oraz poziom energii w dużej mierze zależy od tego, jak się odżywiamy.
 
Jeśli opuszczasz śniadanie, Twoim pierwszym ciepłym posiłkiem jest kawa, obiad jesz w restauracjach typu fast food, a wieczór kończysz sporą kolacją – nie spodziewaj się, że rano będziesz budzić się z energią i chęcią do działania.
 
Pamiętaj, że zdrową dietę i więcej ruchu możesz wprowadzić do swojego życia w każdej chwili. Niezależnie od zasobów finansowych czy czasowych.
 
Jak powinna wyglądać dieta osoby pracującej?
 
Zawsze zaczynaj od śniadania w domu. To Twój pierwszy i najważniejszy posiłek. Masz do wyboru dania szybkie, jak musli z jogurtem i owocem, owsianki, omlety i inne dania z jajek, pasty lub twarożki. Jedząc posiłek w domu od razu podnosisz poziom energii, a po przyjściu do pracy wykonujesz swoje obowiązki, a nie skupiasz się na znalezieniu czasu na zjedzenie kanapki.
 
Do pracy zabieraj 2 mniejsze przekąski i przygotowany wcześniej posiłek – sałatki, tortille lub makarony. Przekąskami mogą być orzechy, nasiona, świeże owoce i warzywa, jogurty, serki wiejskie lub maślanki. Jeśli nie zadbasz o regularność swoich posiłków Twój poziom glukozy spadnie, co obniży Twoją wydajność i chęć do pracy.
 
Pamiętaj również, że w ciągu dnia nasz metabolizm zwalnia, dlatego posiłek po powrocie z pracy nie powinien być duży i kaloryczny. W ten sposób poczujesz się ociężale i sennie. Zamiast krótkiego treningu wybierzesz telewizor lub komputer.
 
HRStandard2303
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przykładowy jadłospis dla osoby pracującej:
 
Śniadanie: Kanapki z szynką z indyka i cykorią, jabłko
(chleb żytni pełnoziarnisty – 2 kromki, szynka z indyka – 2 plastry, cykoria – 1 sztuka, jabłko – 1 mała sztuka)
 
II śniadanie: Jogurt z musli
(jogurt naturalny – 1 małe opakowanie, musli – 3 łyżki)
 
Lunch: Twarożek z rzodkiewką, jajkiem i pieczywem
(ser twarogowy chudy – ½ kostki, rzodkiewka – 5 sztuk, jajko gotowane – 1 sztuka, jogurt naturalny – 2 łyżki, chleb żytni pełnoziarnisty – 1 kromka, koperek lub szczypiorek, sól i pieprz)
 
Sposób przygotowania: ser rozgnieć widelcem, dodaj pokrojone rzodkiewki, ugotowane jajko i wymieszaj z jogurtem oraz szczypiorkiem lub koperkiem. Całość przypraw do smaku, zjedz z chlebem.
 
Kolacja: Szaszłyk drobiowy z papryką, ryż, ogórek kwaszony
(mięso z piersi kurczaka bez skóry – 1 mały filet, oliwa z oliwek – 1 niepełna łyżka, papryka czerwona – 1 średnia sztuka, cebula czerwona – 1 mała sztuka, ryż brązowy – ½ torebki, ogórek kwaszony – 1 sztuka)
 
Sposób przygotowania: mięso natrzyj oliwą, posyp tymiankiem i pokrój w kawałki, a następnie nadziej na szpatułkę na przemian z kawałkami papryki i cebuli; ryż ugotuj, całość zjedz z ogórkiem.
 
A na koniec – 4 porady, aby dieta była skuteczna
 
1. Ćwicz przynajmniej 30 minut dziennie – wystarczy spacer lub zamienienie windy na schody. Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie dobrej pamięci oraz koncentracji. Dodatkowo ćwiczenia pozwalają na zmniejszenie ryzyka pojawienia się: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, wysokiego cholesterolu, otyłości lub chorób serca.
 
2. Zadbaj o rozrywki dla swojego umysłu – rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek lub nawet gra w karty. Każda taka aktywność wpływa na utrzymanie sprawności umysłowej na dobrym poziomie.
 
3. Wysypiaj się – sen wpływa nie tylko na naszą wagę, ale również wydajność. Z pewnością sam zauważyłeś, że im mniej snu, tym gorzej wykonujesz swoje zadania. Ważne, aby przed snem nie jeść obfitych posiłków i zrezygnować z mocnej kawy i herbaty. Pamiętaj też, aby kłaść się i wstawać o tej samej porze oraz zrezygnować z palenia papierosów.
 
4. Zredukuj stres – przebywanie pod ciągłą presją i odczuwanie stresu wpływają na produkcję hormonu zwanego kortyzolem. Odpowiada on m.in. za trudności z przypomnieniem sobie informacji. Spróbuj technik relaksacyjnych lub oddechowych.
 
Jeśli Twoja dieta będzie dobrze zbilansowana zdobędziesz nie tylko szczupłą sylwetkę, ale także podniesiesz swoją wydajność, poprawisz samopoczucie oraz zwiększysz poziom energii.
Jeśli masz pytania dotyczące diety dla pracownika – skontaktuj się z nami: kalorynka@kalorynka.pl
 
 
Źródło: eHealth Polska Spółka z o.o. właściciel portalu zdrowotnego www.kalorynka.pl
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0