Czy Twoja dieta sabotuje poziom Twojej koncentracji?

tape-403586_1280Przypomnij sobie, jak wygląda Twój dzień w pracy. Czy zdarzyło Ci się pomyśleć w godzinach popołudniowych o zjedzeniu czegoś słodkiego lub gazowanym napoju? Bardzo często jest to sygnał związany z obniżeniem się poziomu stężenia glukozy we krwi. Jest to ostrzeżenie dla mózgu, który próbując uzupełnić zapasy energii sprawia, że łatwiej sięgnąć nam po wysokoenergetyczną przekąskę.
Dlaczego akurat słodycze? Dostarczają najwięcej cukrów prostych, które od razu mogą zostać wykorzystane przez nasze komórki. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że taki zastrzyk energii ma dość krótkie działanie.

 
 
 
Jeśli sięgamy po słodycze poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, to z kolei wywołuje szybką odpowiedź organizmu. Produkowana insulina obniża poziom cukru i znowu zaczynamy odczuwać głód oraz zmęczenie.
Jedzenie, które znajduje się w automatach to najczęściej batoniki, ciastka i czekolady. Często są one też wyposażone w różnego rodzaju słodzone napoje. Wszystko to niewiarygodnie szybko może dać nam energetycznego kopa, ale ma bardzo krótkie i zgubne działanie.
 
Im więcej cukru tym mniej energii
 
Produkty z dużą zawartością cukrów oraz tłuszczów są najczęściej bogatokaloryczne. Mimo, że na chwilę poprawiają naszą wydajność i zwiększają poziom energii takie postępowanie może łatwo przerodzić się w zły nawyk żywieniowy. Dodatkowo produkty te nie zawierają witamin i składników mineralnych, a to one w głównej mierze odpowiadają za nasze samopoczucie, koncentrację oraz wygląd.
Podsumowując im lepiej czujesz się po zjedzeniu takiej przekąski tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się dużo większe zmęczenie oraz obniżenie koncentracji, kiedy organizm przetworzy i wykorzysta te składniki. Dzieje się to bardzo szybko. W przeciwieństwie do produktów z dużą zawartością błonnika pokarmowego, gdzie energia z pożywienia jest uwalniana stopniowo, a my nie jesteśmy podatni na gwałtowne spadki i wzrosty poziomu cukru.
 
Wszystko zaczynasz i nic nie kończysz
 
Według badania opublikowanym w European Journal of Clinical Nutrition w 2009 roku dzieci na diecie z dużą ilością cukru były dużo bardziej pobudzone niż ich rówieśnicy. Mimo to miały większe problemy ze skupieniem uwagi oraz skoncentrowaniem się na rozwiązaniu prostych zadań. W przypadku dorosłych jest bardzo podobnie. Poziom energii jest wysoki, ale przypomina on nadpobudliwość, podczas której nie można skupić uwagi na jednym zadaniu. Zaczynasz wykonywać trzy rzeczy na raz, a potem nie jesteś w stanie doprowadzić żadnej do końca, co obniża Twoją wydajność w pracy.
 
Jeśli dołączymy do tego krótkotrwałość takiego stanu okazuje się, że tracisz energię w momencie, kiedy kończysz pracę, a nie udało Ci się wypełnić połowy zaplanowanych działań.
 
Inne badania przeprowadzone przez naukowców z Oksfordu również w 2009 wykazało, że szczury na diecie wysokotłuszczowej popełniały więcej błędów podczas testów w porównaniu do szczurów na diecie zbilansowanej. Oczywiście nie możemy bez refleksyjnie przenosić to na zachowanie naszego organizmu, ale wskazuje to na to, że nieodpowiednia dieta może negatywnie wpływać na naszą efektywność, co jest logicznym wnioskiem.
 
Pomyśl, że codziennie dostarczasz niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin, uprawiasz sport. Dzięki temu łatwiej radzisz sobie w sytuacjach stresowych, co buduje Twoją pewność siebie i polepsza samoocenę.
Z drugiej strony masz nieprzespane nocy, nieregularne posiłki oraz produkty z dużą zawartością cukru oraz tłuszczów. Oczywiście Twój poziom stresu będzie nieporównywalnie wyższy od pierwszego modelu.
 
Zawsze jest szansa coś zmienić
 
Na szczęście wpływ takiego sposobu żywienia na poziom energii, wydajności i możliwości skupienia się jest odwracalny. Wystarczy zmodyfikować niektóre swoje zachowania i nawyki. Sięgaj po różnorodne produkty, takie jak: warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe. W ten sposób energia z żywności jest uwalniana stopniowo, a dzięki temu jesteśmy wydajni w takim samym stopniu przez cały dzień pracy.
 
Najważniejsze to uwzględnić podczas planowania swojego jadłospisu:
 
1. Produkty z różnych grup: makarony, kasze, pieczywo, warzywa strączkowe i inne, mięso, jaja, nabiał i sery – mamy naprawdę duże możliwości, jeśli chodzi o urozmaicanie diety.
2. Prostotę i gotowanie na zapas: przygotuj sałatki i inne danie, które zjesz w domu i szybko zapakujesz w pojemnik jako lunch do pracy.
3. Różnorodność – szukaj nowych przepisów i staraj się unikać znudzenia posiłkami – w ten sposób łatwiej skusić się na coś niezdrowego.
4. Rozsądek – nawet jeśli nie masz czasu gotować i jesz na mieście zawsze wybieraj najzdrowszą proponowaną opcję.
Czasami wystarczy zamienić puszkę coli na małą wodę i zrezygnować z sosu, aby odchudzić swój posiłek.
 
Jeśli masz pytania dotyczące diety dla pracownika skontaktuj się z nami kalorynka@kalorynka.pl
 
 
Autor: eHealth Polska Spółka z o.o. właściciel portalu zdrowotnego www.kalorynka.pl
 
 
hrstandard_27.02
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0