Jaki powinien być idealny trener umiejętności miękkich?

shoes-480217_1280Poszukując odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, warto zastanowić się czy w ogóle idealny trener istnieje? Wydaje się, że ciężko będzie określić jasno i konkretnie jaki idealny trener być powinien, ponieważ zawód trenera ma to do siebie, że pracuje się z ludźmi i dla ludzi, tak więc siłą rzeczy ilu słuchaczy, tyle opinii i preferencji a i własne wyobrażenie ideału może być dalekie od tego – zdawać by się mogło – powszechnie uznanego za idealny.
 
 
 
 
 
Zastanówmy się czy w ogóle warto pracować nad swoimi umiejętnościami miękkimi. Przecież każdy z nas jest istotą społeczną. Jak się okazuje, z punktu widzenia procesów HR, sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż by się wydawać mogło. Faktycznie, umiejętności miękkie obejmują cechy i umiejętności, które rzeczywiście pomagają nam funkcjonować w grupie. Być może dlatego coraz częściej mówi się, że umiejętności miękkie zaczynają odgrywać kluczową rolę w procesach rekrutacyjnych. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która z reguły trwa kilkadziesiąt minut, nawet najlepszy rekruter jest w stanie sprawdzić zaledwie cząstkę wiedzy merytorycznej kandydata, w przeciwieństwie do umiejętności miękkich, które kandydat prezentuje całą swoją osobą: swoim zachowaniem i postawą. Umiejętności miękkie mogą zatem w wielu sytuacjach zaważyć o dostaniu wymarzonej posady, ale nie tylko, przydają się również w codziennej pracy i wykonywaniu obowiązków.
 
W momencie, gdy jednak postanowimy popracować nad swoimi umiejętnościami miękkimi, dobrze jest przeanalizować rzetelnie swoją osobowość. Zastanowić się nad tym jakie umiejętności posiadamy, które z nich są w zadowalającym stopniu rozwinięte, a którym należałoby poświęcić więcej czasu i uwagi. Następnie z pomocą przyjdą nam firmy z pełnym wachlarzem szkoleń, które mają za zadanie wspomóc pracę właśnie nad swoją osobowością. Kluczową kwestią staje się tylko właściwy wybór trenera. Czym się sugerować?
Po pierwsze i najważniejsze zarazem: idealny trener umiejętności miękkich sam w sobie musi być wzorem osoby o takich umiejętnościach i to najlepiej wysoko rozwiniętych. Idealny trener swą fachowość powinien prezentować już od samego początku: właściwa ocena potrzeb klienta, jak i potrzeby samych uczestników szkolenia, a następnie dostosowanie modelu zajęć do słuchaczy to już pierwszy sprawdzian dla trenera i jego zdolności empatycznych. Osoba prowadząca, powinna być ekspertem w danej dziedzinie, posiadać na tyle dużą wiedzę zarówno merytoryczną jak i praktyczną, aby móc w pełni zbudować swój autorytet na forum grupy. Oczywiście pozytywnemu wizerunkowi sprzyja doskonała komunikacja werbalna i niewerbalna oraz umiejętność autoprezentacji. Mimo posiadania iście eksperckiej wiedzy, nie wolno zapominać, że sam sposób jej przekazania odgrywa równie ważną rolę i ma ogromny wpływ na to, czy i w jakim stopniu przekazywane informacje zostaną przyswojone przez słuchaczy. Warto wspomóc się swoją kreatywnością i zastosować różne zabiegi mające na celu skupienie uwagi odbiorców i motywowanie uczestników do wnoszenia swoich spostrzeżeń. Trener powinien także słuchać, inspirować i zachęcać do wyciągania wniosków z odbywanych zajęć. Dzielenie się refleksjami buduje poczucie zrozumienia i zaufania, zwłaszcza w przypadku, gdy uczestnikami są osoby, które na co dzień ze sobą współpracują. Uzupełnienie umiejętności twardych miękkimi, pozwoli trenerowi stać się bardziej wiarygodnym specjalistą.
 
Umiejętności miękkie odgrywają coraz ważniejszą rolę w świecie HR. Świadczy o tym chociażby to, że praktycznie we wszystkich rekrutacjach, obok wymogów formalnych, znajdują się wymagania dotyczące umiejętności miękkich. Podążając dalej tą myślą, również i trenerzy umiejętności miękkich zyskują na popularności i znaczeniu. Jaki zatem powinien być idealny trener? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam. Pamiętajmy, że o tym czy dana osoba zasłuży na miano trenera idealnego umiejętności miękkich, bez wątpienia zadecydują jej własne umiejętności miękkie, zręczne ich wykorzystanie oraz oczywiście zdobyta wiedza i doświadczenie.
 
 
Autorka: Anna Kujawska, Specjalista ds. rekrutacji, Growth Poland Sp. z o.o.
 
 
Źródła:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Umiejetnosci-miekkie-kluczem-do-sukcesu-2703632.html
http://kariera.forbes.pl/6-kompetencji-miekkich-ktore-gwarantuja-awans,galeria,136500,1,1.html
http://www.wikihow.com/Improve-Soft-Skills
https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?lang=pl&catId=10610&myCatId=10610&parentId=20&acro=news&function=newsOnPortal

 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0