„Sztuka skutecznego przywództwa” Terry R. Bacon (recenzja)

ksiazkaKażdy kto zajmuje się zarządzaniem czy pracą w grupie musi znać nazwisko Terry R. Bacona. Jest to jeden z wybitniejszych, współczesnych specjalistów zajmujących się takimi zagadnieniami jak przywództwo, cykl rozwojowy firmy, motywacja, współpraca w zespole, coaching, relacje z klientem i wiele innych. Jest autorem bądź współautorem ponad stu pozycji, a to jeszcze nie koniec jego kariery.
 
 
 
 
 
 
 
Za swój dotychczasowy dorobek został uznany przez magazyn „Leaership Excellence” za jednego z najwybitniejszych współczesnych myślicieli zajmujących się tematyką przywództwa. Takie osiągnięcia świadczą o tym, że jest specjalistą najwyższej klasy. Dowodem na to jest pozycja, która niedawno pojawiła się na polskim rynku – Sztuka skutecznego przywództwa.
 
Książka ta zawiera opisy elementów, które autor uważa za najważniejsze jeśli chodzi o przywództwo. Składowe władzy dzieli na dwie grupy – osobiste źródła władzy, takie jak wiedza, ekspresyjność, wspólna historia, siła przyciągania, morale oraz systemowe źródła władzy, czyli pozycja, zasoby, informacje sieć kontaktów, reputacja. Dodatkowym opisanym elementem jest tzw. Metaźródło, które według autora jako jedyne zależy wyłącznie od naszych cech charakteru. Jest to siła woli. Każdy z powyższych elementów został przedstawiony w bardzo ciekawy sposób, gdyż poza wyjaśnieniem ich oraz przedstawieniem wyników badań prezentujących ich znaczenie w poszczególnych krajach (w tym Polsce), autor zaprezentował również historię osób, które charakteryzuje dane źródło władzy. Są to współczesne postaci znane ze swoich licznych sukcesów, np. Martin Luter King, Mark Zuckerberg czy Bill Gates. W ten sposób Terry R. Bacon w przejrzysty sposób prezentuje ideę poszczególnych elementów przywództwa oraz inspiruje czytelnika do zastanowienia się nad własnym sposobem wykorzystania określonego źródła władzy.
Jeśli ktoś oczekuje od tej lektury praktycznych wskazówek dotyczących dojścia do władzy, utrzymania się przy władzy, czy skutecznego przywództwa, może się czuć nieco zawiedziony, gdyż nie jest to poradnik dla menadżerów, a raczej pozycja opisująca istotę zagadnienia. Dlatego warto tę książkę traktować jako inspirację. Osoby zainteresowane praktyczną stroną omawianego tematu, powinny skoncentrować się na ostatnim rozdziale, w którym zostały zaprezentowane przyczyny osłabienia poszczególnych źródeł władzy oraz sposoby ich wzmocnienia. Warto również skorzystać z ramek „Najważniejsze zagadnienia” oraz „Warto przemyśleć”. W nich znajdują się skondensowane informacje i myśli, które zostały przedstawione w poszczególnych rozdziałach. Jest to dobry sposób na utrwalenie zaprezentowanych wskazówek, które w treści rozdziałów są uzupełnianie licznymi przykładami, co czasem może utrudniać skoncentrowanie się na kluczowych kwestiach.
 
Autor niejednokrotnie podkreśla, że władzy nie zdobywa się w próżni. Jest to ciągła praca nad sobą oraz swoimi relacjami z otoczeniem. Dlatego jeśli chcemy być skuteczni w swojej pracy, musimy skoncentrować się na poszerzaniu własnych umiejętności. Ponieważ władzy nie nadajemy sobie sami, a jest ona przyznawana przez nasze otoczenie, możemy liczyć, że dzięki temu współpracownicy uznają nas za autorytet w danej dziedzinie. Mimo że przekaz może wydawać się oczywisty, w praktyce narzucanie własnej władzy jest bardzo często popełnianym przez liderów błędem. Jednocześnie tymczasowość władzy zmusza osoby zarządzające grupą do ciągłego wypracowywania i umacniania swojej pozycji. Dlatego „Sztuka skutecznego przywództwa” jest lekturą odpowiednią zarówno dla osób o długoletnim doświadczeniu w branży, jak i nowicjuszy.
 
sabina-matuszewska5 
 
 
 
Autor: Sabina Matuszewska
 
 
 
 
 
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0