Szkolenia EFS na wyciągnięcie ręki

szkoleniaWciąż można korzystać ze szkoleń współfinansowanych z funduszy europejskich. Aktualnie, w bazie www.inwestycjawkadry.pl znajduje się blisko 6800 ofert. Największy wybór kursów mają mieszkańcy województwa śląskiego (874). Tradycyjnie, instytucje edukacyjne najczęściej proponują doskonalenie umiejętności w obszarach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, kompetencjami osobistymi
i informatyką.
 
 
 
 
 
 
 
Szkolenia EFS w województwach
Jeśli prześledzić dane portalu www.inwestycjawkadry.pl to widać, że najwięcej szkoleń współfinansowanych ze środków EFS dostępnych jest w województwie śląskim – aż 874.
W czołówce znajduje się też region dolnośląski (ponad 700 ofert) i mazowiecki (ponad 660). Zdecydowanie najmniej kursów EFS znajduje się w Pomorskiem – zaledwie 194 oraz na Warmii i Mazurach (221). W bazie najwięcej szkoleń jest z obszarów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi (1236 ofert EFS), umiejętnościami osobistymi (884) oraz informatyką (ponad 3900). – Co ważne, pracodawcy od lat podkreślają, że kandydatom do pracy brakuje kompetencji tzw. „miękkich”, czyli umiejętności współpracy w zespole, komunikacji, odpowiedzialności, samodzielności. Dobrze więc, że oferty instytucji edukacyjnych wpisują się w potrzeby rynku pracy i warto wykorzystać te ostatnie miesiące funkcjonowania powszechnie dostępnych szkoleń EFS na dokształcanie się – mówi Anna Świebocka–Nerkowska Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 
Śląskie dobrym przykładem
Z doświadczeń województwa śląskiego z funduszami unijnymi wynika, że osoby, które się dokształcają, uzyskują wymierne efekty. Jak pokazuje raport „Przystosowanie ofert szkoleniowych oraz prowadzonych inwestycji w zakresie kształcenia ustawicznego do potrzeb rynku pracy w województwie śląskim”, w 2012 roku aż jedna czwarta badanych uczestników projektów szkoleniowych znalazła pracę w pełnym wymiarze godzin. Widać więc, że region skutecznie wykorzystuje środki unijne, by zmniejszyć poziom bezrobocia, obszary wykluczenia społecznego i rozwijać przedsiębiorczość. – Każde województwo ma swoją specyfikę, która przekłada się m.in. na zapotrzebowanie pracodawców na określone kompetencje. Dlatego warto prześledzić dane pokazujące, jacy pracownicy są poszukiwani w wybranych regionach i pod tym kątem planować rozwój swoich umiejętności – mówi Anna Świebocka–Nerkowska.
 
Przypomnijmy, strona www.inwestycjawkadry.pl to bezpłatna i przyjazna wyszukiwarka szkoleń, studiów podyplomowych zarówno komercyjnych, jak i współfinansowanych z funduszy UE. W tej chwili znajduje się w niej prawie 26 000 szkoleń komercyjnych oraz blisko 6800 tych współfinansowanych ze środków EFS, a także ponad 1250 studiów podyplomowych komercyjnych i ponad 230 tych ze wsparciem funduszy unijnych.
 
 
Źródła:
• Raport „Przystosowanie ofert szkoleniowych oraz prowadzonych inwestycji
w zakresie kształcenia ustawicznego do potrzeb rynku pracy w województwie śląskim”, dane z 2013 r. Badanie przeprowadzone na zlecenie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
 
 
Image courtesy of iosphere/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0