Szef z zewnątrz czy rekrutacja wewnętrzna?

IMG_0578Awans większości z nas kojarzy się z podwyżką, większym prestiżem oraz odpowiedzialnością. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach, zmiana stanowiska na wyższe oznacza także konieczność ustalenia nowych relacji ze współpracownikami. Koledzy bowiem zmieniają się w podwładnych. To dosyć trudne, więc firmy często decydują się na zatrudnienie szefa z zewnątrz. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

 

W przypadku rekrutacji zewnętrznej, wyzwaniem będzie przekonanie pracowników do nowej osoby oraz wzbudzenie niezbędnego zaufania. Ponadto, przełożony będzie musiał poświęcić sporo czasu i energii na zapoznanie się ze strukturą firmy, zasadami jej funkcjonowania, kulturą organizacji, a także nowymi obowiązkami. Z drugiej zaś strony, menadżer niebędący wcześniej pracownikiem firmy, będzie potrafił obiektywnym okiem oszacować potrzeby i problemy w danym miejscu pracy, a także wnieść powiew świeżości do organizacji.

 

Jeśli zaś chodzi o rekrutację wewnętrzną i awansowanie członka zespołu, to zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest ogromna wiedza nowego szefa na temat działania firmy, jej ewentualnych niedociągnięć i ludzi. W końcu, będąc szeregowym pracownikiem, na własnej skórze odczuwał zalety i wady funkcjonowania organizacji. Jednak awans wewnętrzny niesie za sobą pewne konsekwencje. Mowa tutaj o kontaktach na linii szef-pracownik. Jak zadbać o utrzymanie prawidłowych relacji, jeśli z kolegi z biura obok zamieniasz się w przełożonego?

 

Rozmowa to podstawa

Jak w wielu życiowych sytuacjach, tak i tutaj podstawą do nakreślenia nowych relacji będzie rozmowa. „Warto spotkać się z całym zespołem i powiadomić o zmianie. Wytłumacz swojemu zespołowi, że zależy Ci na utrzymaniu dobrej atmosfery oraz dołożysz wszelkich starań, aby Twój awans nie wywarł negatywnego wpływu na Waszą pracę i współpracę” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.

 

Dajcie sobie czas

Pamiętaj, że niektórym osobom przyzwyczajenie się do nowej sytuacji może zająć chwilę. Nie naciskaj więc na nikogo i poczekaj, aż wszystko się unormuje. W sprawach merytorycznych komunikuj się z podwładnymi stanowczo i konkretnie, jednak nie zapominaj o takcie i życzliwości. Nie podkreślaj na każdym kroku, że teraz Ty tu jesteś szefem. Zamiast tego, jasno precyzuj swoje myśli oraz wymagania.

 

Zapomnij o poprzednikach

Czerpanie z doświadczenia innych, w tym także osób piastujących wcześniej Twoje stanowisko, to dobre rozwiązanie. Jednakże nie powinieneś swoimi wrażeniami z pracy byłego szefa dzielić się ze wszystkimi podwładnymi. Zachowaj te informacje i wnioski dla siebie, ponieważ to właśnie Ty masz wyciągać z nich lekcje. Staraj się pracować najlepiej jak potrafisz, ale nie porównuj się nieustannie z poprzednikami. Wypracuj swój model pracy, który zadowoli cały zespół.

 

Praca zespołowa

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że szef to nie tylko nadrzędna, ale przede wszystkim składowa część zespołu. Udana współpraca to gwarancja szybszych oraz satysfakcjonujących rezultatów. Pamiętaj, aby angażować do pracy całą drużynę, a także równomiernie i sprawiedliwie rozdzielać zadania. Niech każdy z Twoich podwładnych poczuje, że ma istotny wpływ na efekty wspólnej pracy. Zadbaj o to, aby nie faworyzować poszczególnych osób, a zwłaszcza ze względów personalnych, jeśli przed awansem byliście najlepszymi przyjaciółmi.

 

Przede wszystkim słuchaj

Nie zapominaj, że Twój zespół także powinien mieć możliwość wypowiedzenia się w danej kwestii. Pozwól każdemu wyrazić swoją opinię, dzięki temu pracownicy poczują się bardziej docenieni, a Ty możesz otrzymać cenne uwagi odnośnie konkretnego projektu. „Zachęcaj także podwładnych do wyrażania swoich sugestii dotyczących organizacji pracy zespołu – jeśli są wartościowe, to mogą pozytywnie wpłynąć na pracę całej załogi. Znajdź odpowiedni sposób komunikacji z pracownikami. Mogą to być na przykład cotygodniowe spotkania, na których omówicie i skomentujecie bieżące sprawy” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl.

 

Na koniec przydatna rada – podejdź do swojego awansu z pozytywnym nastawieniem i bez względu na to, czy awansujesz wewnętrznie, czy też idziesz do nowej firmy, nie daj się pokonać stresowi. Obiektywnie rzecz biorąc, bycie szefem oznacza więcej korzyści niż strat, dlatego ciesz się tym i pełen zapału zacznij wprowadzać w życie swoje zawodowe plany.

 

Źródło: monsterpolska.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0