Świadczenia pielęgnacyjne – rozszerzenie kręgu uprawnionych

pielegnacyjnyOd 01.01.2010 r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej będzie przysługiwać określonym grupom uprawnionych bez względu na kryterium dochodowe służące do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych – taką regulację wprowadzono do ustawy z dn. 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) na podstawie art. 13 ustawy z dn. 19.11.2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (Dz.U. Nr 219, poz. 1706).

Po nowelizacji świadczenie pielęgnacyjne, o którym wyżej mowa, przysługuje:

 • matce albo ojcu,
 • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (zgodnie z przepisami ustawy z dn. 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.),
 • opiekunowi faktycznemu dziecka

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazówkami konieczności stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W ramach noweli doprecyzowano także, iż osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym.

W razie wątpliwości, co do okoliczności uzasadniających przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego organ właściwy (czyli odpowiednio: wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej takie świadczenie) może przeprowadzić wywiad.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, wówczas prawo do świadczenia przyznawane jest do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Ponadto prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zostanie ustalone począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek w sprawie określenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, jeżeli wniosek dotyczący przyznania powyższego świadczenia będzie przedłożony w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Biblioteka Prawa PracyŹródło: Biblioteka Prawa Pracy

Komentarze

 1. iwona pisze:

  zosia idz do MOPS oni ci wszystko powiedza pozdrawiam

 2. iwona pisze:

  Ania ale te osoby musza miec grupe niepelnosprawnosci bez tego nic nie zalatwisz

 3. niki pisze:

  tutaj pisza ogolnie a tak naprawde to nie jest takie proste to zdobyc.Zrezygnowac z pracy lub emerytury,renty na rzecz 520zl nie bardzo jest madre.Chyba ,ze ktos opiekuje sie taka osoba i nie pracuje lub nie moze pracowac ze wzgledu na zly stan drugiej osoby.powodzenia.
  1.trzeba odwiedzic mops i zebrac potrzebne dokumenty.
  Powodzenia

 4. ula pisze:

  chcaiałam się zapytać, czy mi jako studentce przysługuje świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad chorą Matką, która ma pierwszy stopień niepełnosprawności?

 5. Dorota pisze:

  witam
  ja właśnie ubiegam się o taki zasiłek, ale mam taki problem:
  muszę opisać /podać czs i formę opieki/ i tak nie bardzo wiem co mam tam wpisać w OPS nic nie chcą zabardzo podpowiedzieć a ja bym chciała wiedzieć co tam napisać i przdewszystkim jak to przedstawić

  pomóżcie

 6. agnieszka pisze:

  napisz na co osoba choruje i ze potrzebuje calodobowej opieki ze wzgledu na podawanie lekow zawozenie do lekarzy pomoc przy utrzymaniu higieny , gotowanie i podanie posilkow itp

 7. anna pisze:

  opiekuję się teściową,która jest niepełnosprawna,mąż pracuje,czy przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne

 8. Janusz pisze:

  Witam.Chciałbym,pomóc ogólnie tu wszystkim,jeżeli chodzi o formy ,nie trzeba podawać w MOPS,wymysł pracowników,mamy jedną formę bezpośrednią -kontakt z osobą niepełnosprawną w systemie dobowym,według orzeczenia,nie ma podstawy prawnej żeby takiej formy podawać,zakres sprawowania opieki zależy do opiekuna,forma pośrednia Zakłady opiekuńcze,prywatne.Do Uli,jeżeli twoja mama nie pozostaje w związku małżeńskim to tak,możesz sprawować opiekę jako córka,warto po odmowie decyzji Kierownika MOPS ,w sprawie odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania ,należy sporządzić odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Kierownika Mops.

 9. Janusz pisze:

  Według ustawy art 17 ust 1a-prawo do sprawowania opieki przysługuje osobom po linii prostej córka,syn-jeżeli nie ma tych osób ,bądź z jakich przyczyn nie mogą sprawować opieki -zdrowotnych,podjęcia pracy w Polsce lub zagranicą-prawo do opieki przysługuje innej osobie niż spokrewniona i taka osoba może pobierać zasiłek pielęgnacyjny ,jeżeli Kierownik Mops odmówi ,należy odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławcze ,które oceni indywidualnie to decyzję uchyli i przekaże do ponownego rozpatrzenia sprawy.

 10. aga pisze:

  tak przysluguje CI zasilek na matke ale pod warunkiem ze ma pierwszy stopien niepelnosprawnosci i nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

 11. Danuta pisze:

  Czy ktos slyszal ze zasiłek pielegnacyjny ma w tym roku wynosic 620 zl a nie 520 zl.Ja gdzies to czytalam ale dostalam na konto tylko 520zl.Szukam teraz w internecie i nie moge trafic na informacje

 12. Danuta pisze:

  Znalazłam,Mialam racje wynosi 620 zl ale trzeba indywidualnie zlozyc wniosek.Poprzednio do mnie przyszla pani z MOPSu .Teraz cisza.Gdyby człoweik nie buszowal po necie to przelatuje mu 100 zl os stycznia do marca 2012 r,a moze i dalej jak nic sie nie zmieni.Oj mam panstwo praworzadne,niech ich kule bija.

 13. Edyta pisze:

  Mam dziecko 3 letnie z orzeczeniem, ale chodzące do przedszkola samorządowego, choć w praktyce bardzo często choruje i jest w domu, mąż od 1 stycznia jest bezrobotny, czy przysługuje mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

 14. aga pisze:

  POMOCY!!!!
  MAM CHORA TEŚCIOWĄ (1 STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI)4 DZIECI,NIE PRACUJE.DO TEJ PORY,ZA OPIEKĘ NAD TEŚCIOWĄ MIAŁAM OPIEKUŃCZE.ZABRALI MI (PRAWO NIE POZWALA)CHODZI MI O TO CZY MOGE SIĘ ODWOŁAĆ,JEST NAPRAWDĘ CHORA I POTRZEBUJE MOJEJ POMOCY,PROSZE MI ODPISAĆ…

 15. kasia pisze:

  Mam zasiłek opiekuńczy na matkę od półtora roku. Dostałam wpierw odmowę z tytułu pozostawania matki w związku małżeńskim. Odwołałam się i przyznano mi zasiłek . Proszę panią Danutę o informacje gdzie znalazła ze jest 620 zł bo od pan z MOPS nic i tak się nie dowiem (wiem już z doświadczenia ).

 16. Hania pisze:

  Czy ktoś może mi napisać ,czy opiekun nad osobą starszą może się ubiegać o zwiększenie o 100 zł świadczenia pielęgnacyjnego

 17. Hania pisze:

  Jak najbardziej należy się ,więc szybko załatwiaj

 18. anna 23/01/2012 pisze:

  czy rolnik moze uzyskac swiadczenie pielegnacyjne
  w mysl nowych zasad

 19. agnieszka pisze:

  czy otrzymam świadczenie pielegnacyjne na chora mamę, pozostajaca w zwiazku małzenskim z tata,ktory ma emeryturę i mieszka z mama w tym samym gospodarstwie co ja? dodam,że jestem rolnikiem,samotnie wychowujaca dziecko matka i chce sie dodatkowo opiekowac mama? Moj dochod miesieczny-300zl z rolnictwa??

 20. LUSIA pisze:

  czy moge pobierać zasilek opiekunczy na niepełnosprawną matką jak z nią nie mieszkam .dodam ze matka zyje z meżem ale nie jest on moim ojcem

 21. emi pisze:

  Witam
  Chce ubiegac sie o świadczenie pielegnacyjne na babcie.Wiem że pierwszenstwo maja dzieci babci ale czy mam jakiekolwiekszanse abym dostala to świadczeie jesli 2 z dzieci babci mieszkaja i pracuja za granica, a syn ktory mieszka z babcia ma rente z tytułu czesciowej niezdolnoci do pracy dodam jeszcze ze leczy sie psychiatrycznie. Ja jestem osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Babcia posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawnosci.

 22. Ela pisze:

  W mojej miejscowości jest staruszka 90 letnia której pomagam ,nie odpłatnie.Ja obecnie nie pracuję czy mogła bym starać się o jakieś pieniądze z gminy na opiekę za tę babcię?ma Ona rodzinę lecz rodzina jej nie pomaga.Dziękuję za podpowiedz

 23. Bogda pisze:

  dodatek 100zł przysługiwał już w listopadzie i grudniu,a teraz do marca,tylko trzeba złożyć wniosek w opiece

 24. Bogda pisze:

  czy muszę zwrócić zasiłek opiekuńczy za styczeń,jeśli mama zmarła 2 stycznia?

 25. Roman pisze:

  Otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne , z tytułu opieki nad matką , która jest po wylewie . Zrezygnowałem z pracy . Nie mam prawa do renty, emerytury .W związku z powyższym mam pytanie – czego mogę się spodziewać po śmierci matki ? – czy tylko pomocy z opieki społecznej ? .

 26. Krzysiek pisze:

  pomóżcie,
  opiekuje się już 4lata osobą , ma już 77 lat , ja jestem siostrzeńcem jej męża, który już nie żyje, czy należy mi się zasiłek opiekuńczy na taką osobę , czy to już za daleka rodzina,
  proszę o odpowiedź, bo nie pracuje , pieniążki bardzo by się przydały bo ledwo wiąże koniec z końcem, dziękuje

 27. andrej pisze:

  prosze o wyjasnienie mam syna ,ktory posiadam stopieni umiarkowany niepelnosprawnosc, czy zona moze ubiegac sie o swiadczenie pielegnacyjne, staz pracy 33lata i ma52lata pozdrawiam

 28. asja pisze:

  Witam mam pytanie do forumowiczów,przebywam obecnie na urlopie wychowawczym,mój mąż posiada znaczny stopień niepełnosprawności,potrzebuje mojej pomocy w codziennym funkcjonowaniu,pobiera zasiłek pielęgnacyjny i stały z GOPS,czy mnie jako opiekunowi przysługuję jakieś świadczenie i skąd? Bardzo proszę o pomoc!!!

 29. jurij pisze:

  mam pytanie czy mogę się starać o zasiłek pielęgnacyjny na matkę chorą od kilku lat na Parkinsona. Jestem córką ale w tej chwili opłacam KRUS gdyż posiadam hektar ziemi. mieszkam cły czas razem z matką

 30. wnuczka2711 pisze:

  Witam,staram sie o swiadcznie pielegnacyjne na chorego dziadka z I grupa.Opiekuje sie nim juz ponad rok,w pazdzierniku zaczelam starac sie o to swiadczenie.Niestety dostalam odmowe,powod-babcia nie ma Igrupy.Dodam ze babcia opiekuje sie ubezwlasnowolniona i uposledzona corka.Pani z MOPS kazala wyrobic babci Igrupe.ale zastanawiam sie czy owa Igr babci nie spowoduje tego ze odbiora jej prawa do opieki nad chora corka? Bo skoro babcia nie bedzie mogla sama egzystowac to w jaki sposob ma sie zajac corka? Przezwyciezyc te przepisy jest jedna wielka gehenną,w rzeczywistosci wyglada to inaczej.W moim przypadku babcia nie jest w stanie zajac sie dwojgiem chorych na raz,dziadek potrzebuje pomocy w ubraniu sie,myciu itd,corka babci rowniez potrzebuje pomocy w tych czynnosciach,ponad to trzeba jej ciagle pilnowac.Dziadek czesto ma wizyty oddalone o 100km od miejsca zamieszkania,babcia nie jest w stanie rozdzilic sie i zostac z corka a jednoczesnie zawiesc dziadka do lekarza. Nie wiem czy pani z MOPS ma race co do Igr babci,czy powinnam zlozyc i czekac na odmowe a nastepnie odwolac sie do sadu,czy to cos da? W kwestii tego swiadczenia urzednicy patrza na nas jak na osoby chcace wyludzic pieniadze od panstwa,wysylaja od drzwi do drzwi,kazdy mowi inaczej…

 31. Beata pisze:

  witam podobno od 1.kwietnia ma być zmiana co do zasiłku pielęgnacyjnego tego 520zł teraz dostaje każdy a ma być od dochodu nie wiem czy to prawda

 32. irena pisze:

  mam tatę posiada grupę znaczną a mama ma umiarkowaną nie może się tatą opiekować a nie pracuję bo i tak opiekuję się rodzicami czy dodatek pielęgnacyjny mi się należy na tatę.

 33. wnusczkaswojejbabci pisze:

  Witam! Staram się o zasiłek na babcię. Jak zawsze w opiece niechętnie przyznają pieniądze, sprawa trwa już pół roku i wciąż nie mogę się doczekać jej końca. Odwołałam się do kolegium odwoławczego, oni uchylili decyzję gminy… dodam, że od 20 września jestem skreślona z listy bezrobotnych a tym samym nie mam prawa do świadczeń zdrowotnych… jak długo może trwać rozpatrywanie takiego wniosku i co w sytuacji gdybym potrzebowała zaświadczenia o ubezpieczeniu, np do lekarza??

 34. krysia pisze:

  moj maz ma stopien niepelnosprawnosc pani z mopsu poradzila mi zebym starala sie o opieke nad nim czy moge to dostac

 35. miśka pisze:

  czy zonie na męza należy sie swiadczenie pielęgnacyjne

 36. Anna pisze:

  Witam. Od grudnia zeszlego roku staram sie o swiadczenie pielegnacyjne z tytulu opieki nad chora babcia(zaawansowana choroba alzheimera) babcia mieszska ze swoim mezem (moim dziadkiem) ktory rowniez posiada zaswiadczenie o niepelnosprawnosci. Dziadkami sama opiekuje sie juz od roku. Moim problemem jest to ze odmowiono mi przyznania zasilku ze wzgledu na to ze dziadkowie maja dzieci. Sytuacja wyglada tak ze ich corka jest alkoholiczka nie ma z nia kontaktu a syn (moj ojciec)pracuje na trzy zmiany i nie ma jak i kiedy opiekowac sie rodzicami(mieszkamy w innym miescie niz dziadkowie. w tzw zasadach przyznania zasilku pisze : lbo osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym. Po odwolaniu sie do SKO dostalam odpowiedz ze sprawa oddana do ponownego rozpatrzenia. Czy mam szanse dostac ten zasilek ???

 37. siwa pisze:

  CZY SIOSTRA MOZE POBIERAC ZASILEK PIELEGNACYJNY NA MNIE JESTEM NIEPELNOSPRAWNA ONA SIE MNA OPIEKUJE

 38. wiesław pisze:

  moja córka ma 35l.jest głęboko upośledzona umysłowo, moja żona od jej urodzenia nie mogła pracować.Przeszedłem na wcześniejszą emeryturę wg.ustawy emerytalnej przed 98r.- ze względu na córkę.Plan był taki,że żona podejmie pracę. Ale pracy nie ma!żonie ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE NIE PRZYSŁUGUJE!! – i jak tu nie mówić o dyskryminacji ?
  jak zejdę z tego świata to oni pójdą pod most.

 39. Andzia pisze:

  Witam wszystkich powiem tak wszystko nie jest takie proste z tym zasiłkiem pielęgnacyjnym otóż mam w domu tate po udarze ma orzeczenie stopień znaczny nie zdolny do samodzielnej egzystencji i mi jako córce nie przysługuje ten dodatek pomimo ze się nim opiekuje gdyż posiada żonę tylko żona pracuje czyli moja mama i nie jest w stanie się nim zajmować więc robie to ja ale nie należy mi się nic przepis jest niesprecyzowany i zrobiony tak by utrudnić ludziom życie pozdrawiam

 40. iwona pisze:

  moja corka ma orzeczenie tylko w 7 punkcie pisze nie wymaga opiekuna w tamtym roku bylo czy przysluguje mi swiadczenie piel. pomozcie jak najszybciej

 41. monika pisze:

  mam ojca który od 2lat jest przykuty do łóżka ja niemoge podiąć pracy bo opiekuje się nim czy przysługuje mi ten zasiłek

 42. Anna pisze:

  A ja chciałam zapytać czy ktoś zna podobną sytuacje. Moje dziecko w wyniku nowotworu straciło oko., ma orzeczenie jeszcze rok. Chciałabym iść na świadczenie pielęgnacyjne, ale czy się należy? i czy ono jeszcze może dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

 43. Krysia pisze:

  Czy żonie należą się jakieś świadczenia na męża ,ma chorobę nowotworową musze zrezygnować z pracy aby się nim zająć

 44. Krysia pisze:

  ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności

 45. mirek pisze:

  Pani Krysiu,oczywiście że się pani należy.Ja przez rok z nimi walczyłem i wygrałem.Sprawa była w sądzie administracyjnym.Tylko się nie poddawać.

 46. maria pisze:

  witam mam56 lat i 17 lat pracy jestem bez prawa do renty przez jakies 18 miesiecy przerwy jestem chora cukrzyca cisnienie kregoslup mam stopien niepelnosprawnosci gdzie moge sie starac o jakie kolwiek swiadczenie.

 47. Ewa pisze:

  Mam dziecko 3 letnie z orzeczeniem. Od września idzie do przedszkola. Mąż otrzymuje rentę chorobową z KRUSU (bardzo niską). Czy przysługuje mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, gdyby zrezygnował z otrzymywanej renty?

 48. hanka pisze:

  witam chciałam bym opiekować się chora babcia ale właściwie nie wiem gdzie z tym iść do jakiej instytucji chodzi o Białystok

 49. karolina pisze:

  czy świadczenie pielęgnacyjne dla osoby przyznane na moją babcię wlicza mi się do moich lat pracy mam 30 lat i dla mnie odpowiedż jest ważna

 50. joanna pisze:

  witam mój mąż w ubiegłym roku złamał nogę do dziś dnia nie chodzi czy mogę sie ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne

Dodaj komentarz

More in Kadry i płace (163 of 275 articles)